animalsy-logo-test

Amerykański curl – podstawowe informacje i opieka

13 października, 2022

Zwierzę domowe niejednokrotnie pojawia się w marzeniach wielu ludzi. Czworonogi uznawane są za naszych najlepszych przyjaciół, często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak wiele odpowiedzialności i czasu wymaga opieka nad zwierzakiem. Decydując się na zakup rasowego kota powinniśmy sprawdzić charakterystykę danej rasy, by odpowiednio dopasować jego potrzeby do swoich. Poniższy artykuł przedstawi konieczności związane z opieką nad kotem rasy amerykański curl. 

Podstawowe informacje

Amerykański curl to kot bardzo rozpoznawalny ze względu na swoją wyjątkowość. Jego uszy nie przypominają naturalnych kocich, natomiast mają kształt półksiężyca i są skierowane na zewnątrz. Warto wspomnieć, że ma to związek ze spontaniczną mutacją genu, która wystąpiła w latach 80 u kotki na południu USA. Jest to również częsty powód, dla którego przyszli właściciele decydują się na zakup właśnie tej rasy – amerykański curl wygląda oryginalnie i zjawiskowo.

Mutacje genowe maja również wpływ na umaszczenie sierści kotów tej rasy. Jest ich ogromna ilość, najczęściej są to jednak stonowane barwy brązu i beżu. Sierść może być krótka lub długa i niestety kontakt z nią nie jest zalecany dla osób, które zmagają się z alergią tego typu.

Amerykańskie curly żyją zazwyczaj od 13 do 15 lat. Niejednokrotnie zdarza się, że koty mogą dożyć lat 20, zależy to jednak od poszczególnych osobników.

Wymagania amerykańskiego curla

Amerykański curl jest rasą, która wymaga szczególnej uwagi w porównaniu do innych kotów. Biorąc pod uwagę przyjęte przekonania, że koty są samodzielne i nie potrzebują kontaktu z człowiekiem, amerykański curl uwielbia bliskość opiekuna. Jeśli zdecydujemy się na zakup kota tej rasy, powinniśmy mieć odpowiednią ilość czasu, którą możemy przeznaczyć tylko dla niego i na zabawy z nim. Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że amerykańskie curle również czasami potrzebują czasu dla siebie. Dobrze jest więc zapewnić mu odpowiednie miejsce w domu, które będzie przeznaczone tylko i wyłącznie dla niego.

Również niżej wspomniana pielęgnacja opiera się jedynie na prostym wyczesaniu kota i nie jest szczególnie wymagająca. Amerykański curl powinien mieć zapewnione wszystkie podstawowe potrzeby dotyczące kotów i nie potrzebuje wyjątkowego żywienia czy traktowania.

Poza pamiętaniem o zapewnieniu zwierzęciu bliskości, należy również zadbać o regularne wizyty weterynaryjne. Jest to kolejna z podstawowych potrzeb kota, natomiast tutaj należy również regularnie sprawdzać wnętrze jego uszu. Najczęściej jednak jest to czysta profilaktyka i wczesne zapobieganie niechcianym infekcjom.

Charakter i usposobienie

Amerykański curl to jeden z bardziej przyjaznych ludziom ras kotów. Poszukują ciągłego kontaktu ze swoimi opiekunami włączając w nich oczywiście dzieci. Często z tego powodu też jest najczęstszą rasą kota wybieraną przez rodziny, którym zależy na dobrej relacji dzieci z domowym zwierzakiem.

Koty tej rasy są aktywne, przyjazne w stosunku do nieznajomych oraz wytrzymałe. Idealnie sprawdzą się dla osoby, która również pragnie bliskości ze zwierzęciem. Amerykański curl ceni sobie również bliskość nie tylko w trakcie odpoczynku, ale również zabaw, chociaż nie należy zapominać także o samodzielnych atrakcjach w domu dla kota.

Szybko uczą się nowych rzeczy i z łatwością przychodzi im przyzwyczajenie się do swojego imienia, na które oczywiście reagują. Właściciele mogą wykorzystać inteligencję curla do nauki poleceń, co może być świetną zabawą dla obojga.

Kocia pielęgnacja

Amerykańskie curle spotykane są w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej. Krótkowłosy kot nie wymaga szczególnej pielęgnacji, przy długowłosym natomiast należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, najlepiej kilka razy na tydzień. Jest to oczywiście minimum, jeśli mamy czas i chęci możemy kota czesać częściej. Dla niego to również stanowi przyjemność. Czesanie nie jest niczym skomplikowanym, a całkowicie zaspokaja wszelkie potrzeby zwierzęcia. Sierść amerykańskiego curla nie osadza się na podłodze i innych częściach w domu oraz nie ma tendencji do kołtunienia się.

Warto również wspomnieć o pazurach. Jeśli kot spędza czas w domu i nie wychodzi poza jego teren, można co jakiś czas podcinać pazury, nie jest to jednak obligatoryjne.

Obydwie powyżej przedstawione czynności można oczywiście połączyć z zabawą, co dla amerykańskiego curla będzie idealnym rozwiązaniem.

Zdrowie amerykańskich kotów

Koty tej rasy nie wymagają intensywnej opieki zdrowotnej. Z reguły znajdują się w dobrej kondycji i nie stwarzają weterynaryjnych problemów. Niestety ze względu na ich wyjątkowe uszy należy liczyć się z dolegliwościami w tym temacie. Wewnątrz uszu może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się woskowiny, co w rezultacie powoduje infekcje oraz stany zapalne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem i najlepszą profilaktyką będzie regularne doglądanie kocich uszu, ewentualnie usuwanie nadmiaru woskowiny według instrukcji weterynarza.

Nie powinniśmy również zapominać o kontrolnych wizytach u weterynarza. Mimo, że zwierzę może wydawać się pełne energii i zdrowe, warto jest regularnie wybierać się na wizytę, by w razie potrzeby odpowiednio wcześniej zadziałać. Częstotliwość kontrolnych wizyt powinien określić weterynarz, do którego przyprowadzamy zwierzaka.

Hodowla kotów

Hodowle kotów podlegają ścisłym regulacjom. Nie wszyscy jednak stosują się do zaleceń i tworzą prywatne tak zwane pseudohodowle. Niestety decydując się na zakup kota z takiego miejsca istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak będzie chory lub zachoruje w przyszłości. Koty w pseudohodowlach niestety nie są dobrze traktowane i nie mają zapewnionych należytych potrzeb.

W Polsce nadzorem nad hodowlami zajmuje się Polska Federacja Felinologiczna, która należy do międzynarodowej organizacji Fédération Internationale Féline (FIFe).

Znaleźć hodowlę amerykańskiego curla jest najłatwiej przez Internet. Hodowla powinna być zarejestrowana, tak samo jak każdy kociak powinien być wpisany przez właściciela do FIFe, posiadać i przekazać jego rodowód oraz potwierdzenie wszystkich badań i szczepień zwierzęcia. Jeśli obawiamy się, że trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, możemy sprawdzić działalność samodzielnie lub kontaktując się z zarządem stowarzyszenia Polskiej Federacji Felinologicznej i poprosić o potwierdzenie wiarygodności hodowli.

Cena amerykańskiego curla

Cena amerykańskiego curla jest przeciętna, jeśli mowa o kosztach związanych z zakupem rasowego kota. Waha się między 3000, a 4000 zł. Oczywiście w zależności od przypadku, może być ona nieco wyższa lub niższa. Zależy przede wszystkim od pochodzenia, hodowli, wieku lub płci.

Hodowle, które zapewniają zwierzętom przyjazne do życia warunki z reguły sprzedają po nieco wyższej cenie. Wiąże się jednak to z koniecznością stworzenia odpowiedniego miejsca dla kotów oraz opłacenia wszystkich potrzeb i weterynarzy. Przed zakupem warto sprawdzić, w jaki sposób właściciel hodowli oraz jej pracownicy prowadzą działalność. Będziemy mieć pewność, że wybrany kotek będzie zdrowy. Również w ten sposób wesprzemy etyczną hodowlę i jej działania.

Ciekawostki

  • kocięta rodzą się z prostymi uszami, które zakrzywiają się dopiero miedzy czwartym, a siódmym dniem życia i ostatecznie przestaje około szesnastego tygodnia
  • amerykańskie curle bardzo długo rosną w porównaniu do kotów innej rasy (do 2 lub 3 roku życia)
  • największą punktację na wystawach zbierają uszy kotów tej rasy na podstawie kąta ich wygięcia

Historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, amerykański curl pochodzi z Ameryki, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych. Wspomniana wcześniej mutacja genowa u kotki z USA spowodowała zainteresowanie oryginalnością wygiętych uszu. Kotka była przybłędą, została przygarnięta przez amerykańską parę oraz okociła się. Dwoje z kociąt odziedziczyły po matce wygięte uszy.

Następnie zaprezentowano ich wyjątkowy wygląd na wystawie w Palm Springs w latach 80. Spotkał się on z takim zachwytem, że oficjalnie zarejestrowano rasę i do dzisiaj amerykańskie curle zachwycają swoim wyglądem.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!