animalsy-logo-test

Amerykański kot krótkowłosy – kot idealny?

20 października, 2022

Bezkonfliktowy i bezpieczny dla osób starszych oraz dzieci kot amerykański krótkowłosy wywodzi się z Ameryki Północnej. To kot spokojny, czuły, sympatyczny i bezkonfliktowy. Jest inteligentny i odnajduje się w niemal każdych warunkach. Przywiązują się do opiekuna, ale nie potrzebują nieustannej uwagi. Chętnie się bawi, szczególnie jako kociątko.

Podstawowe informacje

Amerykańskie koty krótkowłose to jedna z najpopularniejszych ras kotów w Stanach Zjednoczonych. To kot, który kiedyś miał status zwykłego dachowca, ale z czasem stał się wręcz symbolem Ameryki. Są to koty bardzo spokojne. Lubią siedzieć przy oknie i obserwować ptaki, ludzi i inne stworzenia. Choć nie są przesadnie aktywne, od czasu do czasu lubią pobawić się z właścicielem czy pobiegać po mieszkaniu. Łatwo je wychować. Według niektórych zasługują na mino kotów idealnych.

Koty te charakteryzują się dość mocną, wręcz atletyczną budową ciała. Klasyfikowane są jako rasa średnia i ważą od trzech do siedmiu kilogramów. Mają też delikatne, przylegające do ciała futerko. Najbardziej popularna jest u nich umaszczenie szare, tak zwane „srebrzyste tabby”, ale występują też w innych kolorach.

Wymagania

Amerykańskie koty krótkowłose mają silny instynkt łowiecki. Polują zarówno na obiekty ożywione, jak i nieożywione, dlatego najlepszą zabawką dla nich jest na przykład wędka albo nakręcana myszka. Warto będzie również wyposażyć się w porządny drapak. Ważne, żeby mogły zrealizować swoje instynkty łowieckie w zabawie, nie polując przy tym na myszkę od komputera czy domowego chomika. Oprócz tego koty te nie mają zbyt dużych wymagań, bo bardzo łatwo przystosowują się do otoczenia. Nie są zbyt natarczywe, nie domagają się nieustannej uwagi, ale też nie zachowują dystansu od ludzi. Miauczą jedynie, gdy czegoś chcą. Te koty jednak nie lubią samotności. Muszą mieć kontakt z człowiekiem albo drugim kotem. Koty te nadają się do trzymania praktycznie w każdej przestrzeni. Doskonale odnajdą się zarówno w małym mieszkaniu, jak i wielkim domu z ogrodem. Zawsze dostosują się do warunków życia.

Charakter i usposobienie

Amerykański kot krótkowłosy ma łagodne usposobienie. Łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. Jest świetnym towarzyszem dla dzieci i starszych osób. Jest czuły dla swoich opiekunów i docenia kontakt z nimi. Choć bez problemu dogaduje się z psami i innymi kotami, posiadanie jednocześnie mniejszych zwierząt może być problematyczne ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Mimo wszystko przez większość dnia kot ten zazwyczaj leniuchuje. Lubi też wygrzewać się na słońcu. Chętnie wskakuje ludziom na kolana. Szybko się przywiązuje. Jednocześnie potrafi być też niezależny. Nie jest głośny i lubi obserwować inne zwierzęta. To bardzo ciekawskie stworzenie, które równie chętnie bawi się, co przytula.

Pielęgnacja

Futro amerykańskich kotów krótkowłosych jest krótkie, jedwabiste, gładkie i miękkie, dlatego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Koty te same dbają o swoją czystość. Nie trzeba więc ich kąpać, choć warto od czasu do czasu porządnie je wyczesać, najlepiej raz w tygodniu. Inne czynności pielęgnacyjne, których każdy właściciel może się podjąć, to przycinanie pazurków, czyszczenie zębów, kontrola oczu i uszu. Przy oczach mogą pojawiać się zacieki, a w uszach nadmiar wydzieliny, których należy się delikatnie pozbywać. Warto robić to regularnie, aby kot przyzwyczajał się do tych czynności. Tych kotów zazwyczaj się nie kąpie, można jednak wyposażyć się w nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, które pomogą przywrócić naturalny blask sierści. Warto przy tym wszystkim zadbać, aby zabiegi pielęgnacyjne były wykonywane jak najdelikatniej i regularnie, aby nie stresowały one kota i stanowiły część rutyny, której będzie się bez problemu poddawał.

Zdrowie

Jako rasa naturalna koty te są stosunkowo zdrowe i silne. Mimo wszystko nie są całkowicie wolne od potencjalnych wad genetycznych. Wiele zależy od hodowli. Chorobami typowymi dla tego gatunku są zapalenie dziąseł lub przewlekła niewydolność nerek. Mają też nieco większą niż inne rasy tendencję do zapadania na kardiomiopatię przerostową, czyli przerost mięśnia sercowego. Ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem i jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza może pozwolić na szybkie wdrożenie leczenia, które utrzyma komfort życia kota na dobrym poziomie. Aby wykluczyć tę chorobę, warto co jakiś czas odwiedzać z pupilem kociego kardiologa.

Problemem, który może dotknąć tę rasę kotów, jest otyłość. Wpływa na to ich łagodne usposobienie i spokojny styl życia. Nadwaga jest poważnym problemem, ponieważ wpływa na układ krążenia, obciążenie stawów, i może spowodować cukrzycę. Dlatego ważne jest, aby od samego początku zachęcać pupila do ruchu i często się z nim bawić.

Jeśli dbamy o zdrowie naszego kota i dostarczamy mu odpowiednie pożywienie oraz dbamy o dobrą pielęgnację, amerykańskie koty krótkowłose potrafią być długowieczne. Częsta profilaktyka, zbilansowana dieta i zabawa mogą zdziałać cuda. Ważne jest też, aby przygarnąć kota ze sprawdzonej hodowli. Przy dobrych warunkach może dożyć piętnastu lat, czasem nawet dwudziestu.

Hodowla

Amerykański kot krótkowłosy nie jest w Polsce popularną rasą. Koty te najczęściej spotyka się w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W naszym kraju działa tylko jedna hodowla, ale w Europie jest ich więcej. Niestety powoduje to, że na wymarzonego kociaka czasami trzeba długo czekać. Aby wybrać odpowiednią hodowlę, najlepiej najpierw dowiedzieć się czegoś o niej w internecie. Strony internetowe, fora dyskusyjne czy grupy tematyczne na pewno będą bardzo pomocne. Sprawdzenie hodowli jest priorytetowe! Powinna ona działać pod auspicjami WCF lub FIFe. W Polsce najczęściej dzieje się to poprzez przynależność do Polskiego Związku Felinologicznego – Felis Polonia. Warto również po prostu poczytać opinie o danej hodowli.

Cena

Decydując się na amerykańskiego kota krótkowłosego, należy liczyć się w wydatkami. Sam koszt kota to około 2500 do 4500 złotych. W tym przypadku nie należy oszczędzać na cenie. Kociak, który będzie podejrzanie tani, może pochodzić z niesprawdzonej hodowli i przysporzyć później wiele wydatków na leczenie. Do kosztów kupna kota należy doliczyć transport i dokumenty. Każdy kot musi posiadać swój rodowód i odpowiednie papiery.

Ciekawostki

– kot ten był uznawany kiedyś za dachowca i cieszył się dużo mniejszą popularnością niż dzisiaj,

– pod względem budowy plasuje się między kotem brytyjskim krótkowłosym a europejskim krótkowłosym,

– od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych:  2012 – miejsce 7., 2013 – miejsce 7., 2014 – miejsce 6., 2015 – miejsce 6., 2016 – miejsce 6,

– Towarzystwo tych kotów było kiedyś bardzo cenione przez rolników ze względu na ich świetne umiejętności łowieckie, dlatego Amerykanie nazywali je mianem „kotów pracujących”;

Historia rasy

Kot amerykański krótkowłosy pochodzi z Ameryki Północnej, ze Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że jest on potomkiem przywiezionych wraz z europejskimi kolonistami kotów europejskich i brytyjskich, które zadomowiły się na nowym kontynencie w XVII wieku. Dzięki swoim umiejętnością łowieckim, były zabierane na statki w celu łowienia myszy. Gdy z nich uciekały, błyskawicznie przyzwyczajały się do życia na nowym terytorium. Przez długi czas żyły własnym rytmem, bez ingerencji człowieka. Dopiero po czasie ludzie zaczęli się nimi interesować i pomyśleli o ich hodowli. Hodując je, postanowiono uwypuklić niektóre cechy tych kotów, dlatego z biegiem czasu zaczęły się charakteryzować mocniejszą i masywniejszą budową, uwydatnił się ich kolor a głowa stała się nieco większa i bardziej okrągła.

W 1906 roku Cat Fanciers Association, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Felinologiczne, uznało kota amerykańskiego krótkowłosego za jedną z pięciu ras kotów uznanych przez tą organizację. Początkowo rasa ta nazywała się po prostu kot krótkowłosy. Z czasem jednak zmieniono jej nazwę na kot domowy krótkowłosy. Dopiero w 1966 roku po raz kolejny dokonano zmiany i nadano rasie do dzisiaj obowiązującą nazwę – amerykański kot krótkowłosy. Miało to na celu rozróżnienie tych kotów od pozostałych przedstawicieli krótkowłosych, a także podkreślenie ich amerykańskiego pochodzenia. Koty te do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!