animalsy-logo-test

Amerykański kot szorstkowłosy – niezwykły dachowiec z USA

30 sierpnia, 2022

Amerykański kot szorstkowłosy nie jest zbyt popularną rasą w Polsce, jednak wiele hodowli tej rasy zlokalizowane są w Stanach Zjednoczonych lub w Japonii. Jest to kot polecany dla rodzin z dziećmi, innymi zwierzętami, dla osób pracujących zdalnie, a także dla seniorów. Jest to spowodowane nie tylko ze względu na spokojny charakter mruczka, ale również charakterystyczną sierść. Krótkie i średniej długości włosy są cienkie i najczęściej falowane lub nawet kręcone. Amerykański dachowiec jest niewymagający, nie zabiega o uwagę człowieka oraz posiada silny instynkt łowiecki, który można wykorzystać w aktywnych zabawach.

Podstawowe informacje

Amerykański kot szorstkowłosy, znany również pod nazwami amerykański kot krótkowłosy oraz amerykański wirehair, jest kotem zaliczany do średnich lub dużych osobników, które cechują się twardą, sprężystą i krótką sierścią. Wszystkie włosy mogą być lekko falowane lub nawet zakręcone, jednak te cechy mogą zmieniać się wraz z wiekiem kota. Kocięta o najbardziej zakręconej sierści wcale nie muszą mieć w swoim dorosłym życiu pięknych loczków, zaś te kociaki o praktycznie prostych włosach wraz z biegiem czasu mogą nabyć piękne fale lub loki. Jego sierść jest standardowo alergizująca, dlatego nie jest to kot polecany dla alergików. Amerykańskie koty szorstkowłose są towarzyskie i bardzo szybko się przywiązują do nowej rodziny. Osobniki tej rasy są kotami spokojnymi, lubią spędzać czas na wyglądaniu przez okno, odpoczywając z innymi domownikami czy aktywnie spędzając czas podczas zabaw. Przy obecności nowych członków rodziny warto dać kotu trochę czasu na przyzwyczajenie się, w szczególności gdy w domu pojawia się dziecko lub zwierzę innego gatunku.

Wymagania

Amerykański kot szorstkowłosy nie jest kotem wymagającym. Utrzymanie jego sierści w dobrej kondycji nie jest pracochłonne, nie wymaga również częstych wizyt u weterynarza. Nie istnieją również szczególnie wytyczne dotyczące żywienia kotów tej rasy, jednak należy pamiętać, że każdego kota należy karmić pełnowartościową mokrą karmą bez zawartości zbóż (lub z jej jak najmniejszą zawartością). Warto zadbać o to, by karma była dobrej jakości, a posiłek dla kota był odpowiednio zbilansowany. Koty tej rasy mają skłonności do tycia oraz nadwagi, dlatego należy racjonować posiłki oraz zapewnić dawkę aktywności fizycznej, by osobnik mógł zgubić nadprogramowe kilogramy.

Charakter i usposobienie

Amerykański kot krótkowłosy jest kotem emanującym spokojem i cierpliwością. Dzięki tym cechom, jest polecany dla rodzin z dziećmi czy innymi zwierzętami, szybko łapią z nimi dobry kontakt, gdy druga strona również wyraża chęć zaprzyjaźnienia się. Nadaje się również dla osób starszych, jednak należy pamiętać o tym, że koty tej rasy mają bardzo silny instynkt łowiecki. Należy zapewnić im odpowiednią porcję zabawy, większość osobników preferuje takie aktywności, jak gonienie za przedmiotem na wędce. Często może gonić za kursorem na monitorze. Nie są to koty, które lubią samotność, przywiązują się do swoich właścicieli oraz do innych zwierząt. Warto rozważyć drugiego kota, który by dotrzymywał towarzystwa mruczkowi, gdy jego opiekunów nie będzie w domu. Samotny kot tej rasy może wyładowywać swoją frustrację na meblach czy zacznie wykazywać zachowania, które nie są dla nich charakterystyczne. Łatwo się dostosowuje do nowych sytuacji oraz szybko przywiązuje się do rodziny, nie trzyma ludzi na dystans, ale również nie zabiega o uwagę. Rzadko miauczy i jest niehałaśliwy, jest również niezależny. Nie należy zmuszać kota do wykonywania czynności, na które nie ma w danej chwili ochoty. Amerykański kot krótkowłosy jest podatny na podstawową tresurę, wystarczy wykazać nieco cierpliwości, by kot nauczył się drapać jedynie w wyznaczonym miejscu czy nieskakania na stoły.

Pielęgnacja

Amerykański kot szorstkowłosy jest kotem nietrudnym w opiece. Dzięki krótkiej sierści, warto jedynie od czasu do czasu wyszczotkować swojego pupila w celu usunięcia włosów, które wypadły oraz martwego naskórka. Osobniki tej rasy łatwo można zachować w odpowiedniej kondycji ze względu na ich silny instynkt łowiecki i chęć aktywnej zabawy. Niestety koty rasy amerykański wirehair są predysponowane do zachorowania na kardiomiopatię przerostową (HCM), szczególnie narażone są osobniki w średnim i starszym wieku. Nie zmienia to faktu, że jest to rasa długowieczna, nie cierpi na choroby wynikające z obciążeń genetycznych ze względu na fakt, że jest kotem wywodzącym się z szerokiej puli genetycznej amerykańskich dachowców.

Zdrowie

Koty tej rasy cechują się doskonałym zdrowiem i długowiecznością. Właściciel amerykańskiego kota szorstkowłosego na pewno nie będzie narażony na częste wizyty u weterynarza, nie należy zapominać jednak o wizytach kontrolnych. Rasa ma jednak predyspozycje do zachorowania na kardiomiopatię przerostową, dlatego warto kontrolować stan zdrowia mruczka oraz wykonać badania genetyczne w certyfikowanym laboratorium. Amerykański wirehair, gdy zapewni mu się odpowiednią opiekę, mogą dożyć wieku 20 lat.

Hodowla

Koty tej rasy nie cieszą się zbyt dużą popularnością w Polsce, inna sytuacja przedstawia się w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii, gdzie hodowle tej rasy są bardziej rozpowszechnione. World Cat Federation posiada parę hodowli w Polsce, dlatego znalezienie upragnionego kocięcia nie powinno stanowić problemu. Należy pamiętać, by zakup amerykańskiego kota szorstkowłosego został przeprowadzony w dobrej, certyfikowanej hodowli. Nie warto kupować kota z hodowli, które nie są pewne lub nie są zarejestrowane w żadnym związku hodowców kotów, ponieważ koty pochodzące z tych miejsc mogą cierpieć na wiele problemów zdrowotnych. Warto sprawdzić, czy hodowla należy do Polskiego Związku Felinologicznego — Felis Polonia.

Cena

Cena za amerykańskiego kota szorstkowłosego waha się w okolicach ok. 800-1200 euro (ok. 3 – 3,5 tys. zł) z tego względu, że nie jest to rasa popularna w Europie. Do tego dochodzą również koszty transportu kota, a także koszty utrzymania. Te jednak zwykle zamykają się w 150 zł na miesiąc.

Ciekawostki

  • Amerykański kot szorstkowłosy jest kotem, który pochodzi od dachowców ze Stanów Zjednoczonych, dlatego przez bardzo długi czas był uznawany za pospolitego dachowca
  • Dzięki jego doskonałym zdolnościom łowieckim, jest bardzo ceniony w gospodarstwach rolnych, w przeszłości był wykorzystywany również do łapania gryzoni w placówkach pocztowych
  • Jest to kot podatny na tresurę oraz naukę nowych rzeczy. Łatwo przyzwyczaja się do szelek i smyczy, lubi spacery po bezpiecznej okolicy.
  • Szybko adaptuje się do nowych sytuacji i nie jest agresywny w stosunku do nowych domowników. Bez problemu może żyć ze zwierzętami innych gatunków, jednak należy kontrolować ich zabawy, by zwierzęta nie zrobiły sobie krzywdy.
  • Pomimo że jest to raza potrzebująca uwagi człowieka, nie będzie o nią zabiegał głośnym miauczeniem czy hałasowaniem.

Historia rasy

Amerykański kot szorstkowłosy towarzyszy ludziom od prawie 400 lat. Jego historia poza rodzimym krajem rodzi się, gdy przybył z Ameryki do Wielkiej Brytanii, a następnie do innych krajów europejskich. Był cenionym kotem podczas podróży ze względu na silny instynkt łowiecki, dlatego też często towarzyszył żeglarzom czy osobom prowadzącym przedsiębiorstwa związane ze zbożami. Szybko zadomowiły się w nowych krajach, znajdując miejsce na wielu farmach oraz w miastach, pozbywając się szkodliwych gryzoni. Stały się również kotem przebywającym w urzędach pocztowych z podobnego powodu — uniemożliwiały szczurom i myszom niszczenie korespondencji. W XX wieku podczas napływu nowych ras do Stanów Zjednoczonych, hodowcy kotów zdecydowali się na utrzymywanie czystej rasy amerykańskiego kota szorstkowłosego w celu zachowania rasy, a kryteriami hodowlanymi były: usposobienie, wygląd, długość sierści oraz jej wzór i barwa. Rasowe cechy tego kota ujawniły się dopiero po paru pokoleniach, głównie z powodu hodowców, którzy chcieli zachować i ugruntować charakterystyczne atrybuty rasy.

Obecnie w Polsce hodowla amerykańskiego kota szorstkowłosego nie jest nadal zbyt popularna. Jest jednak rozpowszechniona zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Japonii.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!