animalsy-logo-test

Bearded Collie – podstawowe informacje

1 czerwca, 2022

Bearded Collie jest średniej wielkości, długowłosym owczarkiem o uroczym i dobrodusznym wyrazie pyszczka. Jego przodkowie byli dużymi, kudłatymi psami pasterskimi, które pojawiły się na terytorium Szkocji wraz z nadejściem plemion celtyckich. Pierwotnie istniały prawdopodobnie dwa rodzaje psów rasy Bearded Collie – mniejszy pies pasterski o drobnej kości z wyżyn oraz pies stróżujący o cięższej kości i solidnej czarnej sierści z nizin. Uważa się, że współczesna rasa Bearded Collie jest połączeniem tych dwóch typów psów pasterskich. „Collie” to szkockie określenie owczarka.

Rasa ta została stworzona w celu pilnowania owiec i bydła, niezależnie od pogody czy terenu. Bearded Collie to z natury przyjazny, wesoły i łatwy w szkoleniu pies, który jednak potrzebuje dużej dawki ruchu i aktywności. Dzięki niespożytej energii, odporności i dużej inteligencji doskonale sprawdzi się w psich zawodach, rajdach itd. Mimo dużego temperamentu nie wykazuje oznak agresji ani nerwowości, jest uważany za wrażliwego i niezwykle opiekuńczego psa.

 

Wymagania

Pomimo że pierwotnie Bearded Collie pracowały w zimnym i surowym klimacie, ich potrzeby związane z ćwiczeniami i pielęgnacją sprawiają, że są one dość wymagające i niekoniecznie są najlepszym wyborem na pierwszego czworonoga. Są idealne dla osób o sportowym zacięciu, kochających długie spacery i aktywny wypoczynek. Ta rasa nie jest zalecana osobom, które lubią wylegiwać się godzinami na kanapie, no chyba, że posiadają duże pastwiska, na których pies może wybiegać i wyhasać się do woli. Można go trzymać zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz, ale w żaden sposób nie nadaje się do tego, by być zamkniętym w kojcu przez cały dzień. Ze względu na swoje usposobienie potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną, inaczej będzie nieszczęśliwy. Zwykle dobrze przystosowuje się do życia w mieszkaniu, o ile może wyjść z domu około trzy razy dziennie.
Bearded Collie bywają dość wybredne jeśli chodzi o karmę, co jest raczej rzadkie w przypadku tak aktywnych ras psów. Zbilansowana dieta zapewni im kondycję i dobre zdrowie, ale zbyt wiele smakołyków może prowadzić do przybierania na wadze nawet u tak energicznych psiaków.
Wymagają one sporej ilości ruchu oraz ćwiczeń, najlepiej jeśli jest to co najmniej godzina dziennie.

Charakter i usposobienie

Bearded Collie jest prawdziwym wulkanem energii. Jest zwinny i silny, zdolny do wykonywania zadań wymagających dużego wysiłku fizycznego. Uwielbia się uczyć, doskonalić niemal w każdej dziedzinie, jest ciekawy świata, czujny i inteligentny. Ten nieustraszony czworonóg jest jednak dość nieufny w stosunku do obcych, co sprawia, że jest dobrym psem stróżującym. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny, jest dobrze nastawiony do innych psów i kotów. Uwielbia dzieci, z którymi szybko załapuje wspólny język, tym bardziej, że bez trudu można go nauczyć różnych sztuczek, co zwykle sprawia mnóstwo frajdy nie tylko jemu, ale i jego najmłodszym właścicielom. Jest bardzo łatwy w szkoleniu, jedynie wystarczy poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, żeby przyswoił, czego się od niego czekuje. Ze względu na swoje żywiołowe usposobienie nawet starszy pies tej rasy potrafi pędzić za zabawką tak samo jak w czasach swojego dzieciństwa. Potrafi być niezwykle delikatny, szczególnie w stosunku do dzieci.
Bearded Collie to pies, który z łatwością się przystosowuje do nowych sytuacji. Dzięki tym cechom, łatwo integruje się z rodziną z dziećmi. Pies tej rasy nie powinien przejawiać żadnych skłonności do agresji.

Pielęgnacja

Owczarki mają długą i grubą sierść, którą należy szczotkować raz w tygodniu od 30 minut nawet do godziny. Dzięki regularnej pielęgnacji, zapobiegniemy powstawaniu kołtunów, a ich sierść pozostanie lśniąca i zdrowa. Zaletą sierści Bearded Collie jest to, że nie osypuje się nadmiernie, dzięki czemu wystarczy go kąpać raz na miesiąc lub nawet dwa miesiące.
Aby zapobiec infekcjom i innym problemom, dobrze jest sprawdzić raz w tygodniu stan uszu psa. Jeśli pojawią się wyraźne zabrudzenia, należy je wyczyścić specjalistycznymi produktami, które są przeznaczone do pielęgnacji uszu psów Jeśli uszy owczarka są nadmiernie brudne, zaczerwienione, zaognione lub dziwnie pachną, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Zdrowie

To długowieczne i cieszące się dobrym zdrowiem psy. Główne dolegliwości związane są z wiekiem lub dziedziczeniem.

Niektóre schorzenia, na które może zachorować Bearded Collie

  • Dysplazja stawu biodrowego: Ten dziedziczny stan charakteryzuje się osłabieniem stawów, sztywnością i bólem. Chociaż dysplazja stawu biodrowego jest na ogół dziedziczna, może być spowodowana szybkim wzrostem lub urazem.
  • Niedoczynność tarczycy: Otyłość, częsty sen mogą sygnalizować, że pies ma niedoczynność tarczycy.
  • Alergie: Wiele psów doświadcza alergii na niektóre pokarmy, produkty, takie jak szampon dla psów lub pchły, lub alergeny środowiskowe, takie jak kurz lub pyłki. Jeśli Twój pies doświadcza objawów, takich jak swędzenie oczu lub ust, kaszel, kichanie lub nadmierna suchość, weterynarz może sprawdzić, czy nie ma alergii.

Hodowla

Bearded Collie z łatwością się rozmnaża i nie ma takiej potrzeby, by tworzyć specjalne warunki do hodowli tych psów. Są troskliwymi i kochającymi rodzicami w stosunku do swoich szczeniąt.
Trzeba jednak z dużą dozą odpowiedzialności podejść do kwestii zakupu szczeniaka, by uniknąć nabycia chorego zwierzęcia lub mieszańca. Należy poprosić o dokumenty ze szczepieniami i sprawdzić czy hodowla należy do Związku Kynologicznego (ZKwP). Warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach żyją psy. W pierwszych czterech miesiącach najbardziej intensywnie kształtuje się psia osobowość, dlatego tak ważne jest wiedzieć, czy był odpowiednio socjalizowany. Przy wyborze szczenięcia należy kierować się jego wiekiem biologicznym, nie cechami fizycznymi, ponieważ one nie muszą wcale pokrywać się z jego rozwojem. Pies podczas zakupu powinien mieć co najmniej siedem tygodni. W tym wieku jest już samodzielny i chętnie rozpocznie naukę pod naszym okiem. Szczenięta powinny być wybierane z szeroką i płaską kufą. Nie zwracaj uwagi na to, że łapy szczeniąt są szersze niż ich rodziców. Jest to całkowicie normalne, a łapy będą się zwężać wraz z wiekiem. Bearded Collie w porównaniu do swoich krewnych ma charakterystyczną cechę – potrafi kilkakrotnie w ciągu swojego życia zmienić kolor sierści. Niemowlęta rodzą się głównie w ciemnych odcieniach, a w wieku dorosłym zmieniają kolor na jaśniejszy. Kiedy jesteś przekonany o tym, że hodowla spełnia wszystkie wymogi, oczekuj podpisania umowy, która będzie regulować zakres odpowiedzialności i obowiązków z obu stron. Nie zapomnij, by znalazł się tam zapis o zwrocie kosztów leczenia, gdyby okazało się, że pies, który został sprzedany jest chory.

Cena

Cena szczeniaka Bearded Collie obecnie oscyluje w granicach 6000-7000 tys złotych. Jeśli ktoś oferuje psa znacznie poniżej tej ceny, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z pseudohodowlą.

Ciekawostki

Łagodność i inteligencja tej rasy sprawia, że dość często można je zobaczyć w filmach. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak „Na psa urok” Walta Disneya, „Agent Cody Banks”, czy „Nie jedzcie stokrotek” Nikt nie może zaprzeczyć, że ten kudłaty pies jest niesamowicie. słodki i sympatyczny, jednak niezależnie od tego, czy pracuje na wielkim ekranie, czy służy jedynie jako zwierzaki rodzinny, Bearded Collie jest łagodnym, kochanym psem, który dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami

Historia rasy

Uważa się, że Bearded Collie to jedna z najstarszych ras pasterskich, wywodząca się od polskich owczarków nizinnych. Te ostatnie zostały sprowadzone ze Szkocji w XVI wieku i skrzyżowane z lokalnymi psami pasterskimi. Wyhodowane zostały w celu pomocy pasterzom podczas pilnowania owiec i bydła na Wyspach Brytyjskich. Uważa się, że polski kupiec, który odwiedził Szkocję w XVI wieku, podarował parę polskich psów pasterskich w zamian za jakiś towar, natomiast Szkoci skrzyżowali je z miejscowymi psami pasterskimi.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!