animalsy-logo-test

Co jedzą świnki morskie i jak o nie prawidłowo dbać? Poznaj odpowiedzi

29 września, 2023

Czy wiesz, co jedzą świnki morskie? Odpowiednia dieta to kluczowy czynnik do zapewnienia tym uroczym stworzeniom zdrowego i szczęśliwego życia. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o podstawowym menu tych zwierząt. Przyjrzyjmy się więc temu, co powinno znaleźć się w ich jadłospisie. W prezentowanej treści opowiemy również o tym, jak prawidłowo dbać o świnkę morską. Pozwoli Ci to stworzyć optymalne warunki do życia Twojego pupila.

Co jedzą świnki morskie?

Świnka morska to prawdziwy roślinożerca. Aby zachować jej zdrowie, należy mieć to na uwadze. Istotne jest również odpowiednie bilansowanie codziennego menu. Dzięki temu zwierzę otrzyma wszystko to, co niezbędne. Co zatem jedzą świnki morskie?

Otóż podstawą diety kawii domowej jest dobrej jakości siano oraz świeże bądź suszone zioła. Warto podawać także zielone części roślin (liście, nacie) oraz warzywa i owoce (świeże i surowe). Najważniejsze są zwłaszcza te obfitujące w witaminę C. Jej niedobór jest bardzo groźny dla świnki, a pokarm to jej najlepiej przyswajalna forma. Tym samym bardzo ważnym składnikiem w diecie świnki jest papryka. Możesz podawać jednak również dynię, ogórek, cukinię, buraki, pietruszkę, pomidory, marchew, seler, cykorię oraz kalarepę.

Na rynku znajdziesz również gotowe mieszanki dedykowane świnkom morskim. Stanowią one dobry wybór, lecz tylko pod warunkiem, że są one wysokiej jakości. Najlepsza karma dla świnki morskiej to ta odpowiednio zbilansowana. Niestety w praktyce wiele produktów mocno odbiega od tego, czego potrzebują te zwierzęta. To właśnie dlatego warto zajrzeć pod link https://uszatkowerady.pl/pl/c/SWINKA-MORSKA/14. Znajdziesz w nim najwyższej jakości produkty dla Twojej świnki. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zbędne są ziarna. Kluczowa jest natomiast zawartość włókna. Wybierz pokarm, którego zawartość włókna wynosi minimum 10%, a najlepiej, aby wartość ta zbliżała się do 20%. Doskonale w tej kwestii wypadają granulaty. W ich przypadku świnka nie ma możliwości wybieranie wyłącznie ulubionych składników. Taka karma równomiernie dostarcza więc wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Wiesz już, co jedzą świnki morskie. Zanim jednak zaczniesz podawać jakikolwiek pokarm, nie spiesz się za bardzo. Należy to robić powoli, jednocześnie obserwując reakcję swojego pupila. W przeciwnym razie mogą pojawić się wzdęcia i biegunki, które są bardzo niebezpieczne dla świnek.

Jak dbać o świnkę morską?

Zdrowe i odpowiednio zbilansowane jedzenia dla świnki morskiej to absolutna podstawa dla jej zdrowia i szczęśliwego życia. Należy jednak pamiętać o tym, że na komfort zwierzęcia ogromny wpływ mają także warunki, w jakich żyje. To właśnie dlatego należy zadać sobie pytanie, jak dbać o świnkę morską i na tej podstawie określić jej podstawowe wymagania. Wśród nich znajduje się w szczególności:

– klatka o odpowiednich wymiarach – klatka dla świnki morskiej musi mieć co najmniej 100×50 cm. Kiedy natomiast chcesz w niej umieścić dwie kawie, to wymiary muszą zwiększyć się do minimum 120×50 cm;

– dostęp do wybiegu – zwierzę nie może cały dzień przesiedzieć w klatce. Dlatego też trzeba mu zapewnić kilka godzin na wybiegu, pamiętając o tym, aby przestrzeń była bezpieczna. Zwróć uwagę zwłaszcza na kable i trujące rośliny. Z tego względu znakomitą inwestycją jest zakup kojca;

– odpowiednie wyposażenie klatki – klatka, w której świnka spędza czas, musi zostać wyposażona w akcesoria dla świnek. Umieść w niej miskę i paśnik, a także odpowiedniej wielkości domek. Stanowi on dla kawii bezpieczną przestrzeń, w której w każdej chwili może się schować. Warto pomyśleć także o legowisku;

– nieograniczony dostęp do świeżej wody – wymieniaj ją codziennie lub nawet dwa razy dziennie;

– towarzystwo – świnki to istoty bardzo towarzyskie. Poświęć więc jej swój czas, który powinien obejmować zarówno pieszczoty, jak i zabawy;

– pielęgnacja – kontroluj pazurki i stan zębów u swojej kawii. W przypadku ras długowłosych będziesz musiał zatroszczyć się również o regularne wyczesywanie.

Mamy nadzieję, że garść zdobytych porad pozwoli Ci być świadomym i odpowiedzialnym właścicielem.

Artykuł partnera.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!