animalsy-logo-test

Czy doberman jest agresywny? Od czego to zależy?

21 lipca, 2023

Dobermany są uważane za rasę psów szczególnie niebezpieczną dla ludzi. Cechy charakteru przedstawicieli tego gatunku są bardzo często mylone z agresją, która w kontakcie z człowiekiem może skończyć się niebezpiecznym pogryzieniem. Jaka jest prawda?

Czy doberman jest agresywny?

Dobermany są psami o silnym i dominującym charakterze, które wymagają szczególnej uwagi w procesie szkolenia. Dotyczy to szczególnie poziomu aktywności fizycznej, która stanowi dla nich sposób na rozładowanie energii. Kluczowym etapem w życiu dobermana jest faza szczeniaka, w trakcie której pies powinien zostać nauczony odpowiednich zasad behawioralnych. Agresja u dobermanów nie bierze się znikąd, dlatego jej obecność jest z reguły wynikiem błędów popełnionych w trakcie adaptacji psa do życia wśród ludzi.

Jest to rasa inteligentna, która uważnie obserwuje otaczające ją środowisko, dlatego poczucie niebezpieczeństwa może wyzwolić w dobermanach postawę obronną. Wszystkie te cechy decydują o tym, że proces tresury dobermanów jest niezwykle trudny. Odpowiednio wychowany pies tego gatunku stanie się najlepszym przyjacielem człowieka, jednak w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę ze szkoleniem psów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie opieka nad czworonogiem o spokojniejszym temperamencie, takim jak na przykład bearded collie lub golden retriever.

Doberman a agresja – skąd się bierze?

Przejawy agresji u dobermanów nie wynikają z natury psów tego gatunku, lecz są efektem reakcji na warunki środowiskowe. Jakiekolwiek formy prowokacji – słownej lub fizycznej – powodują wyzwolenie w psach poczucia zagrożenia, czego efektem jest wroga postawa w stosunku do właściciela. Niedopatrzenia podczas procesu tresury zwierzęcia mogą doprowadzić do utraty zaufania przez czworonoga, przez co aktywacja negatywnych emocji będzie u tych psów zachodzić zdecydowanie częściej. Błędem, który ma wpływ na agresję u dobermanów, jest próba wymuszania na psu posłuszeństwa.

Gatunek ten jest silny i dumny, dlatego jego przedstawiciele nie pozwalają z reguły na całkowite podporządkowanie się właścicielowi. Nie oznacza to jednak, że nad psem tego typu nie można zapanować. Praca nad socjalizacją psa od jego najmłodszych lat sprawi, że relacja z właścicielem przyjmie cechy partnerstwa i tolerancji, co będzie stanowiło udany efekt całego procesu tresury.

Doberman – behawiorysta to dobry pomysł?

Szkolenie i tresura psów to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z czworonogami. Z tego powodu na rynku funkcjonuje wielu psich behawiorystów, którzy pomagają płynnie przejść właścicielom przez proces adaptacji czworonogów do wybranych warunków środowiskowych. Taki specjalista pomaga wybrać techniki, dzięki którym nawet najbardziej reaktywne i trudne w tresurze gatunki psów stają się posłuszne, potrafią chodzić na smyczy oraz przywiązują się do właściciela.

Skorzystanie z usług psiego behawiorysty jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania dobermana, ponieważ gatunek ten jest wrażliwy i podatny na wszelkie błędy wychowawcze. Szkolenie psów to ogromna odpowiedzialność, dlatego decydując się na opiekę nad dobermanem, warto zminimalizować margines popełnianych błędów.

Jeśli nie doberman, to jaka inna rasa?

Dobermany to wspaniałe zwierzęta, które zaliczane są jednak do grona psów wymagających szczególnej uwagi. Agresję tego gatunku można w pełni kontrolować, jednak w przypadku braku doświadczenia w tresurze psów warto rozważyć rasy o łagodniejszym i spokojniejszym charakterze. Osobom początkującym poleca się opiekę nad czworonogami, których szkolenie jest zdecydowanie łatwiejsze i pozwala popełniać drobne błędy.

Nowofundland, berneński pies pasterski i owczarek podhalański to przyjacielskie rasy, które rzadko sprawiają problemy wychowawcze. Ze względu na swoją łagodność i delikatność są szczególnie wartościowymi towarzyszami dla dzieci, które szybko pokochają tych wspaniałych olbrzymów. Cechy lojalności wykazują także długowłose owczarki szkockie, które pomimo swojej energiczności są bardzo często opiekuńcze w stosunku do ludzi. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu opieki nad dobermanem warto rozważyć poszczególne opcje alternatywne. Szkolenie i tresura psa to bowiem ogromna odpowiedzialność, a dobermany wciąż wykazują znamiona nieustraszonego i czujnego charakteru swoich wilczych przodków.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!