animalsy-logo-test

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Doradzamy

23 sierpnia, 2023

Koty domowe to urocze zwierzęta i popularni towarzysze, którzy fascynują rzesze ludzi na całym świecie. Wielu z nich decyduje się, aby przygarnąć pod swój dach uroczego czworonoga. Hodowla kotów wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków i opieki. Zwierzęta niewychodzące powinny mieć pod swoim dachem zapewnione wszystko, co konieczne do ich prawidłowego funkcjonowania. To oznacza zapewnienie mu bezpiecznego miejsca do odpoczynku, drapaka do wycierania pazurów oraz kuwety do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Nie zawsze nauka czystości przebiega bezproblemowo. Zatem jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak wybrać najlepszą kuwetę i żwirek dla swojego mruczka?

Zanim zaczniesz uczyć kota, gdzie ma się załatwiać, najpierw zadbaj o zakup podstawowych akcesoriów. Najważniejsze z nich to kuweta oraz żwirek. Zwróć uwagę na budowę oraz rozmiar kuwety. Twój kot powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie się obrócić oraz zakopać swoje odchody. Ponadto rozważ jaki rodzaj kuwety sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Możesz wybierać między modelami otwartymi, zamkniętymi z klapką, a nawet automatycznymi. Warto dostosować wybór do preferencji Twojego zwierzaka oraz wielkości przestrzeni, w której kuweta będzie umieszczona. Nie zapomnij też o kwestii bezpieczeństwa. Upewnij się, że kuweta jest stabilna i nie przewraca się, gdy kot wchodzi lub wychodzi. Jeśli masz kocięta lub koty starsze, wybierz kuwetę z niskim progiem, aby ułatwić im dostęp.

Wybór żwirku to równie trudne zadanie. W sklepach zoologicznych możesz kupić produkty wykonane z różnych surowców. Jedne z nich, pod wpływem kontaktu z płynem zbrylają się w łatwe do usunięcia kulki, inne ciągle pozostają sypkie. To, na który się zdecydujesz, zależy zarówno od Ciebie, jak i preferencji Twojego zwierzaka. Nie wszystkie mruczki akceptują każdy rodzaj żwirku.

Możesz wybierać między tradycyjnym żwirem glinianym, żwirkiem bentonitowym lub też alternatywami, takimi jak żwirek z naturalnych materiałów, np. drewna lub kukurydzy. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy żwirek ma dobrą zdolność absorpcji wilgoci i zapachów. Wysoka jakość żwirku pozwoli utrzymać kuwetę w czystości i świeżości.

Jak zachęcić kota do sikania do kuwety?

Naukę najlepiej rozpocząć, gdy kot jest jeszcze mały. Jeśli jednak przygarniasz starszego zwierzaka, to także nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć kota sikać do kuwety. Warto pokierować kota do kuwety, szczególnie jeśli jest to kociak lub kot, który nie jest jeszcze przyzwyczajony do toalety. Po posiłku lub po przebudzeniu delikatnie umieść zwierzątku w kuwecie, aby pomóc mu zrozumieć, gdzie ma się załatwiać.

Kontynuuj regularne używanie kuwety. Wypróbuj nakierowanie kota na kuwetę rano, zaraz po przebudzeniu, oraz po posiłku. Regularność pomoże wykształcić nawyk. Pamiętaj o utrzymaniu czystości kuwety. Koty preferują czyste i świeże miejsca do załatwiania się. Regularnie usuwaj zanieczyszczenia i wymieniaj żwirek co kilka dni. To pomoże utrzymać kuwetę atrakcyjną dla kota.

Unikaj stresu w otoczeniu kota. Zmiany w otoczeniu lub sytuacje stresowe mogą wpłynąć na nawyki toaletowe kota. Staraj się minimalizować zmiany i twórz spokojne środowisko. To, ile trwa nauka kota korzystania z kuwety, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, zatem warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać zbyt szybko.

Co zrobić, jeśli kot nie chce sikać do kuwety?

Jeśli problem związany z korzystaniem z kuwety utrzymuje się pomimo prób, warto skonsultować się z weterynarzem. Niektóre problemy zdrowotne mogą wpływać na nawyki toaletowe kotów. Weterynarz może pomóc wykluczyć ewentualne przyczyny zdrowotne. Upewnij się też, czy kuweta jest odpowiedniego rozmiaru i umiejscowiona w spokojnym miejscu, z dala od hałaśliwych obszarów. Możesz spróbować różnych rodzajów kuwet lub kilku typów żwirku, aby sprawdzić, czy kot reaguje na zmianę.

Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc dostosuj podejście do jego osobowości i potrzeb. Cierpliwość, wyrozumiałość i pozytywne wzmocnienie to kluczowe elementy, które pomogą w zachęcaniu kota do korzystania z kuwety.Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!