animalsy-logo-test

Kot balijski – podstawowe informacje i opieka

15 października, 2022

Zwierzę domowe to marzenie wielu osób. Warto jednak przed zaopiekowaniem się zwierzakiem zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat, byśmy mogli zapewnić mu odpowiednią opiekę. Dla osób, które nie czują potrzeby ciągłego kontaktu ze zwierzęciem idealnym wyborem będzie przygarnięcie kota. Są one z reguły samodzielne i nie wymagają nieustannej uwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w przypadku posiadania kota, wymagana jest odpowiednia ilość czasu oraz troski. Poniższy artykuł skupia się na konkretnej rasie, kocie balijskim. Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem kota balijskiego przedstawione zostały podstawowe informacje, a także szczegóły dotyczące opieki nad zwierzakiem, o których nie należy zapominać. 

Podstawowe informacje o kocie balijskim

Koty balijskie stają się coraz bardziej popularną rasą, co widać przede wszystkim we wzroście ich wyboru z hodowli. Na wstępie warto zaznaczyć, że kot balijski pochodzi od kota syjamskiego, do którego jest z wyglądu bardzo podobny. Natomiast więcej informacji o pochodzeniu i historii tej rasy znajduje się na dole artykułu.

Oczy kota balijskiego są zawsze niebieskie, a jego sierść różnego koloru, w zależności od miejsca. Pyszczek kota, łapy ogon i uszy są ciemnej barwy, natomiast reszta ciała jest jasnego koloru. Kontrast sprawia, że kot postrzegany jest jako delikatny i „luksusowy”.

Koty balijskie żyją 10-15 lat, mogą występować wyjątki.

Wymagania kota balijskiego

Kot balijski ze względu na swój charakter wymaga dużej ilości uwagi, którą mu poświęcamy. Uwielbia przebywać z ludźmi i innymi zwierzętami, dlatego nie powinniśmy go izolować. Wręcz przeciwnie, każdy kontakt jest przez niego pożądany i sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Poniżej został opisany bardziej szczegółowo jego charakter i usposobienie.

Jak każdemu innemu, również kotu balijskiemu należy zapewnić odpowiednią dietę oraz opiekę weterynaryjną.

Charakter i usposobienie

Jeśli mowa o charakterze kota balijskiego, jest on przede wszystkim bardzo ciekawski i energiczny. Jest to jeden z kotów, którym nie wystarczy zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych. Uwielbia być w centrum uwagi i potrzebuje poświęcenia większej ilości czasu i zainteresowania, niż pozostałym rasom. Koty balijskie bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj wybiorą sobie jednego, który będzie jego ulubionym.

Nie tylko wśród opiekunów czuje się dobrze. Koty balijskie są ciekawe świata i podczas wizyty gości niejednokrotnie będą domagały się pieszczot. To samo tyczy się również dzieci. Jest on idealnym towarzyszem dla najmłodszych i z chęcią będzie przystępował do zabaw, o ile maluch potrafi odpowiednio obchodzić się ze zwierzęciem.

Po przeczytaniu powyższych informacji nie zdziwi nikogo, że kot balijski będzie chętny do zapoznania się z innymi czworonogami. Daje to możliwość przygarnięcia kolejnego kota do domu który, po odpowiedniej socjalizacji z kotem balijskim, będzie zapewniał mu towarzystwo pod nieobecność opiekunów. Więź stworzona z innym czworonogiem może być tak samo zażyła jak ze swoim ulubionym opiekunem.

Kocia pielęgnacja

Kot balijski nie wymaga zajmującej i częstej pielęgnacji. Jest ona raczej zbliżona do podstawowej opieki pielęgnacyjnej innych kotów. Sam kot balijski nie zostawia po sobie sierści, w związku z czym całkowicie wystarczy czesać zwierzę przynajmniej raz na kilka dni.

Sierść kota balijskiego jest średnio długa, ale nie gęsta, dlatego nie będzie kołtuniła się i plątała. Warto również pamiętać o tym, że koty w większości dbają samodzielnie o swoją pielęgnację. Jest to również idealna rasa dla osób, które są uczulone na kocią sierść.

Zdrowie, czyli jak często będzie wymagana kontrola weterynaryjna

Kupując kota balijskiego z hodowli powinniśmy otrzymać pełną dokumentację jego aktualnych szczepień. Mimo, że w etycznych hodowlach właściciele bardzo dbają o zdrowie swoich zwierzaków, warto udać się na kontrolną wizytę do weterynarza krótko po zakupie kota. Pozwoli to na rozwianie wątpliwości, a ewentualnie zapobiegnie innym dolegliwością.

Koty balijskie nie mają tendencji do chorowania, natomiast są bardziej niż inne rasy narażone na choroby serca i nerek. Częstotliwość weterynaryjnych wizyt kontrolnych i sposób oraz rodzaj podawanego pokarmu powinniśmy przedyskutować z zaufanym weterynarzem.

Etyczna hodowla kotów balijskich

Hodowle zwierząt są ściśle regulowane prawnie. Nie wszyscy jednak stosują się do zaleceń i prowadzą prywatne tak zwane pseudohodowle. W konsekwencji wiele zwierząt rodzi się chorych lub choruje w późniejszych latach. Są również często trzymane w nieodpowiednich warunkach, na skutek czego kociaki niezsocjalizowane i dzikie Jeśli myślimy o zakupie rasowego kota balijskiego, warto sprawdzić dokładnie hodowlę, z której będziemy wybierać zwierzaka pod kątem działalności oraz sposobu, w jaki traktują i wychowują zwierzęta.

Jak poznać etyczną hodowlę kotów? W Polsce nadzorem nad takimi działalnościami zajmuje się Polska Federacja Felinologiczna, która należy do międzynarodowej Fédération Internationale Féline (FIFe). Koty w hodowlach powinny być trzymane w odpowiednich warunkach oraz w razie potrzeby leczone. Właściciel danej hodowli jest zobowiązany do zarejestrowania każdego kota w FIFe, posiadać rodowód, który zostanie przekazany późniejszym właścicielom zwierzaka oraz mieć potwierdzenie aktualnych szczepień kota i jego czip.

Przed zakupem powinniśmy więc sprawdzić w Internecie, czy hodowla należy do FPL (Polskiej Federacji Felinologicznej). Możemy również dla dodatkowej pewności skontaktować się z zarządem stowarzyszenia i poprosić o informacje na temat hodowli.

Cena kota balijskiego

Cena rasowego kota balijskiego z rodowodem waha się w przedziale między 1500 zł, a 4000 zł. Niekiedy cena wzrasta nawet do 10 000 zł. Jest to oczywiście zależne od pochodzenia, płci oraz hodowli i jej renomy. Jeśli chcemy wspierać etyczne hodowle, warto przed zakupem solidnie sprawdzić, w jaki sposób zajmuje się ona zwierzakami i czy rzeczywiście posiadają wszelkie wymagane uprawnienia. Wiąże się to przede wszystkim ze zdrowiem zwierząt, ponieważ pseudohodowle nierzadko hodują i sprzedają ciężko chore kocięta.

Miesięczny koszt przeznaczany na utrzymanie balijczyka, to około 200-400 zł przekładając na jesienne ceny 2022 roku. Koszty zależą oczywiście od rodzaju karmy, którą podajemy kotu oraz może zwiększyć się w zależności od nagłych wypadków, np. konieczność wizyty u weterynarza.

Ciekawostki

  • koty balijskie są idealne dla osób, które mają uczulenie na sierść i naskórek kota
  • głośne miauczenie to naturalne porozumiewanie się z innymi w przypadku tej rasy
  • nowonarodzone kocięta rodzą się całkowicie białe, dopiero z czasem na

Historia rasy

Wydawałoby się że, jak sama nazwa wskazuje, kot balijski pochodzi z Bali w Indonezji. Nazwa rasy jest jednak myląca, ponieważ hodowla rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Powstały hipotezy, że kot balijski powstał na skutek mutacji genetycznej i jest odmianą kota syjamskiego o dłuższym włosie. Najczęściej przedstawianymi korzeniami kota balijskiego są korzenie syjamskie. Niewątpliwie, przypomina on koty syjamskie, natomiast ze względu na wiele sporów w tym zakresie i z powodu obaw o pomyłkę i wynikające z niej konsekwencje, niewiele specjalistów przedstawiło swoją opinię na ten temat.

II wojna światowa znacząco zmniejszyła populacje wielu zwierząt domowych, niektóre z nich doprowadzając do wymarcia. Po zakończeniu międzynarodowego konfliktu rozpoczęto badania nad odbudową populacji. W rezultacie powstały koty syjamskie o długim włosie, początkowo nazywane kotami syjamskimi długowłosowymi. Nazwa  nie przyjęła się, ostatecznie więc nazwano koty balijskimi. Tym razem oparto się na porównaniu gracji kotów balijskich do kocich ruchów tancerzy właśnie z Bali w Indonezji.

Za oddzielną rasę kota balijskiego uznano oficjalnie w latach 70-tych XX wieku przez amerykańskie organizacje felinologiczne. Ze względu na jego popularność, coraz więcej osób decydujących się na zakup kota wybiera właśnie tę rasę.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!