animalsy-logo-test

Owczarek niemiecki – wszystko co warto wiedzieć o tej rasie

23 września, 2022

Owczarek niemiecki to niezwykle charakterny pies, z którym człowiek z całą pewnością nie będzie się nudził. Jest świetnym towarzyszem życia i oddanym przyjacielem. Jednak ma też swoje wymagania. Czym cechują się owczarki niemieckie? Jak je pielęgnować i dbać o ich zdrowie? Skąd wzięła się rasa? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej! Koniecznie trzeba zapoznać się z treścią!

Owczarek niemiecki – podstawowe informacje

Owczarek niemiecki należy do grupy psów pasterskich, a ze względu na podobieństwo do wilka, często nazywany jest wilczurem. Jest to średnia rasa. Samiec w kłębie może osiągnąć do 65 cm, a samica 60 cm. Z kolei ich waga odpowiednio wynosi między 30 a 40 kg oraz 22 i 32 kg. Sierść ma różne umaszczenie. Może być jednolita szara lub czarna, czarna z podpalaniem w odcieniu płowym, żółtym, czerwonawym, niekiedy szarym. Oficjalnie uznano owczarki niemieckie krótko i długowłose, a wszystkie z nich mają brązowe oczy. Ich cechą charakterystyczną jest ciało nieco dłuższe niż wyższe, silna sylwetka i mocne kości. Ponadto linia grzbietu lekko opada. Owczarki prezentują się bardzo dostojnie i poważnie, mają przyjazny wyraz pyska oraz spiczaste uszy skierowane do przodu, przez co wyglądają, jakby ciągle czegoś nasłuchiwały i były czujne.

Owczarek niemiecki – wymagania

Owczarki niemieckie przede wszystkim potrzebują codziennej i porządnej dawki ruchu. Dla nich aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Zresztą nie bez powodu mówi się, że są to psy stworzone do pracy i wykonywania sztuczek. W żadnym wypadku nie nadają się do spędzania czasu na kanapie, czy w kojcu. Odpowiada im, kiedy w pobliżu wiele się dzieje i chętnie angażują się w różnego rodzaju zabawy bądź pokonują stawiane przed nimi przeszkody. Dlatego też nie będą dobrym towarzystwem dla osób, które przebywają większą część dnia poza domem lub są typowymi domatorami. Oczywiście owczarki niemieckie muszą mieć także zbilansowaną dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zwłaszcza, że sporą część energii przeznaczają na aktywność. Posiłki warto urozmaicić również o naturalne przysmaki, które nie tylko zajmą psa pod naszą nieobecność, ale również pozwolą zadbać o czystość i zdrowie zębów. 

Owczarek niemiecki – charakter i usposobienie

Owczarki niemieckie stosunkowo szybko przywiązują się do swoich opiekunów i wszystkich domowników. Jednocześnie obdarzając ich ogromnym zaufaniem, czułością i lojalnością, co skutkuje tym, że nie lubią przebywać w samotności i chętnie towarzyszą człowiekowi. Najlepiej podczas zabawy lub aktywności fizycznej. Długie i ciekawe spacery są przez nich wręcz uwielbiane. Zresztą tak samo jak wszelkiego rodzaju piłki, gryzaki, czy szarpaki. Są to psy o dość silnym charakterze, ale kiedy opiekun zadba o prawidłową socjalizację i wychowanie, to będą wyważone, łagodne i posłuszne. Jednak należy mieć na uwadze, że w razie zagrożenia bądź prowokacji mogą zaatakować, ponieważ właśnie w takich sytuacjach włącza się im instynkt obrońcy. Owczarki niemieckie są bardzo inteligentne i wykazują się szczególną spostrzegawczością. Szybko i chętnie się uczą i bez większego trudu przyswajają wydawane przez opiekuna polecenia. Z tego względu doskonale radzą sobie jako wsparcie osób niepełnosprawnych, podczas zadań z tropienia oraz w psich sportach. Te umiejętności często wykorzystywane są np. do pracy w policji. Istotne jest też to, że rasę  cechuje nieufność do obcych osób, choć nie okazują wobec nich strachu bądź agresji. Nowego człowieka należy wprowadzać więc ostrożnie i stopniowo. Tym sposobem owczarek niemiecki uzna go za członka swojej grupy. Mimo że przodkowie rasy byli niezależni, to tej cechy dziś żyjące osobniki zdecydowanie nie odziedziczyły. Potrzebują mieć w pobliżu domowników lub czuć ich obecność.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest dbałość o sierść owczarków niemieckich. Jest bowiem delikatna, miękka i nie przylega do ciała. Ponadto gęsty podszerstek i pokrywę włosową wymaga wyczesywania w dwóch etapach. Najpierw należy delikatnie wyczesać podszerstek, a dopiero następnie przejść do czesania pokrywy włosowej. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się szczotki z naturalnym włosiem, a zabiegi trzeba przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Wiosną, kiedy owczarki niemieckie linieją, czesać trzeba je praktycznie codziennie. Warto wiedzieć, że systematyczne zabiegi sprawiają nie tylko, że sierść lepiej się prezentuje, ale również można usunąć martwy naskórek i przyspieszyć wzrost włosów. Dzięki temu, że ta rasa uwielbia kontakt ze swoim opiekunem, nie ucieka przed szczotką. Zwłaszcza, gdy czesanie połączone jest z głaskaniem i pieszczotami.

Owczarek niemiecki – zdrowie

Owczarki niemiecki żyją średnio od 9 do 13 lat. Właściwie jak na średnią rasę jest to bardzo dobry przedział wiekowy. Z chorób, które najczęściej u nich występują, można wymienić dysplazję stawów biodrowych oraz inne ich zwyrodnienia. Pozostałe schorzenia dotykają je raczej rzadko, choć oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że się nie pojawią. Co więcej, owczarki niemieckie dość często zmagają się z problemami z zębami. Dlatego tak istotne jest to, aby w ich jadłospisie znalazły się naturalne gryzaki np. żwacze i penisy wołowe lub skóra sarny. Podczas gryzienia masowane są dziąsła, usuwany jest kamień nazębny, a sam pies może rozładować emocje.

Owczarek niemiecki – hodowla

Chcąc mieć owczarka niemieckiego w domu, należy go wziąć z legalnie zarejestrowanej hodowli. W pierwszej kolejności przyszły opiekun powinien odwiedzić siedzibę, z której ma pochodzić jego pies. Jeżeli prowadzący działa zgodnie z prawem i pasją, to na pewno nie będzie miał nic przeciwko. Poza tym takie działanie pozwoli nam przekonać się, w jakich warunkach dotychczas przebywało szczenię i czym było karmione. Obowiązkowo należy się też skontaktować ze Związkiem Kynologicznym, gdzie można uzyskać informacje na temat tego, czy hodowla jest zarejestrowana i wymagania Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCl). Psa z legalnej hodowli można również rozpoznać po tatuażu numerycznym bądź czipie (w Polsce nieco rzadziej).

Owczarek niemiecki – cena

Cena za owczarka niemieckiego jest niestała. Na jej wysokość wpływ mają dwa czynniki. Przede wszystkim znaczenie mają predyspozycje użytkowe i osiągnięcia wystawowe rodziców. Im będą one większe, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za psa. Druga sprawa to umaszczenie szczenięcia. Koszt za jednego psa waha się więc od 3000 do aż 10000 zł. Warto wiedzieć, że owczarki krótkowłose są nieco tańsze.

Owczarek niemiecki – ciekawostki

Chociaż owczarki niemieckie w większości przypadków doskonale sprawdzają się w roli stróżów, to jednak nie wszystkie. Jeśli opiekun chce, aby pełnił taką funkcję, to musi go do tego odpowiednio przygotować i zacząć szkolenie już od najmłodszych lat. Drugą ciekawostką jest to, że przez wiele lat niektóre osobniki były traktowane jako wadliwe, a z czasem zaklasyfikowano je jako prawidłowy wzorzec. Dobrym przykładem są:

  • Biały owczarek szwajcarski. Do 2003 roku białe umaszczenie uznawano za wadliwe, ale psy, które ją miały ostatecznie zostały uznane za rasę przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
  • Długowłosy owczarek niemiecki również nie był klasyfikowany jako prawidłowy wzorzec. Zmieniło się to w 2011 roku. FCl uznał tę odmianę. W przeciwnym razie przedstawiciele nie mogliby brać udziału w konkursach i wystawach. 

Omawiając ciekawostki, nie można nie wspomnieć o tym, że Szarik, czyli pies ze słynnego serialu „Czterej pancerni i pies” także był owczarkiem niemieckim.

Owczarek niemiecki – historia rasy

Rasa owczarków niemieckich, jak wskazuje ich nazwa, wywodzi się z Niemiec. Choć istnieje spore prawdopodobieństwo, że w tym kraju psy występowały już w VII wieku, to za początek rasy uznano drugą połowę XIX. Niemiecki hodowca Max von Stephanitz przyczynił się do jej kształtowania i rozpoznawania. Wraz z biegiem lat owczarki niemieckie stały się najbardziej popularnymi psami praktycznie na całym świecie. Początkowo miały być odpowiedzialne za stróżowanie, wypas owiec i ich strzeżenie. Obecnie są wybierane do pracy w służbach mundurowych, na psy obronne i do wspólnego życia z człowiekiem.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!