Owczarek szkocki collie długowłosy to dość dobrze znana rasa dzięki książce „Lassie, wróć!” autorstwa Erica Knighta oraz jej kilku filmowych adaptacji. Psy te stanowią doskonałych towarzyszy dla osób, które spędzają czas aktywnie, a jednocześnie są na co dzień spokojne, stabilne oraz gotowe włożyć nieco wysiłku w wychowanie pupila. Co więcej, przedstawiciele tej rasy lubią dzieci. To sprawia, że są często wybierani, aby stać się członkami rodzin posiadających latorośle. Co powoduje, że owczarki szkockie collie długowłose to tak mocno kochane i uwielbiane psy?
Podstawowe informacje
Owczarek szkocki collie długowłosy należy do grupy ras pasterskich oraz zaganiających. Co więcej, reprezentuje typ wilkowaty, o czym świadczą budowa ciała oraz głowy, w tym lekko wydłużona, wąska kufa. Zaliczany jest do średnich psów. Samice osiągają od 51 do 56 cm w kłębie, natomiast wysokość samców oscyluje między 56 a 61 cm. Osobniki żeńskie tej rasy średnio ważą nie mniej niż 18 kg i nie więcej niż 25 kg, podczas gdy masa osobników męskich wynosi zazwyczaj od 20 do 30 kg. Waga tych psów nie należy do najniższych z powodu atletycznej sylwetki. Zyskują za sprawą zamiłowania do zabawy oraz uprawiania różnego rodzaju sportów, do których mają predyspozycje nie tylko ze względu na budowę, ale również dzięki niebywałej inteligencji.
Owczarki tego typu, jak sama nazwa wskazuje, posiadają długą sierść. Okrywa jest gęsta, szorstka oraz prosta, natomiast podszerstek charakteryzuje się miękkością i puszystością. Psy mogą cechować się różnorodnymi kolorami. Najczęściej spotyka się osobniki o maściach śniadej, trójbarwnej bądź marmurkowej (blue-merle). Owczarek szkocki collie długowłosy to doskonały towarzysz na co dzień, co zawdzięcza również swojej długowieczności. Zazwyczaj przedstawiciele tej rasy żyją od 14 do 16 lat, co stanowi imponujący wynik w świecie psów.
Wymagania
Owczarek szkocki collie długowłosy ma jedynie kilka ważniejszych wymagań. Jednak, gdy właściciel będzie je regularnie spełniał, psiak odwdzięczy się swoim niesamowitym charakterem oraz miłością. Wśród istotnych aspektów należy zwrócić uwagę na ogromną potrzebę ruchu. Rasa ta należy do grupy psów pasterskich i zaganiających. Z tego też względu pupilowi nie wystarczą szybkie spacery wokół bloku, aby mógł załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Warto zapewnić czworonogowi różnorodne zabawy trenujące inteligencję oraz pozwalające mu się wyszaleć. Dzięki temu pozbędzie się nadmiaru energii, a co za tym idzie – właściciel zminimalizuje ryzyko, że psiak zniszczy jakiś element wyposażenia domu, próbując samemu poradzić sobie z emocjami.
Opiekun owczarka szkockiego collie długowłosego musi odznaczać się emocjonalną stabilnością. Psy bowiem źle reagują na agresję skierowaną w ich stronę, okazując zachowania lękowe. Dlatego właściciel przedstawiciela tej rasy powinien być stanowczy, ale zarazem delikatny.
Psy rasy owczarek szkocki collie długowłosy są bardzo towarzyskie oraz szybko nawiązują silną więź z członkami rodziny. Z jednej strony to bardzo dobra cecha, jednak z drugiej może być przyczyną kłopotów. Zdarza się tak, gdy właściciel nie zadba należycie o trening zostawania samemu w domu jeszcze w okresie szczenięctwa. Psiaki te nie znoszą samotności, dlatego nieprzyzwyczajone do niej często reagują negatywnie. Jednak, gdy pupil zostanie nauczony tej umiejętności, nie będzie sprawiał problemów w domu.
Charakter i usposobienie
Przedstawiciele rasy owczarek szkocki collie długowłosy to psy niezwykle inteligentne. Dlatego warto wykorzystać ich możliwości w tym zakresie, wybierając nieco bardziej skomplikowane zabawy, zadania czy decydując się na trening jednej z psich dyscyplin sportowych. Co więcej, charakteryzują się ogromną lojalnością. Czują przywiązanie do swoich właścicieli, a gdy ci są w domu, pupile przez większość czasu nie odstępują ich na krok, pilnując swojego „stada”. Ta cecha jednak może stanowić przyczynę kłopotów, jeśli pupil nie jest nauczony pozostawiania w mieszkaniu samemu.
Jako psy należące do grupy ras pasterskich wykazują nieufność wobec obcych. W przypadku takiego spotkania zachowują czujność oraz dystans, jednak agresywne zachowania to u nich rzadkość.
Pielęgnacja
Marzenia o psiaku rasy owczarek szkocki collie długowłosy często weryfikują informacje na temat pielęgnacji sierści. Wymagania pupila w tym obszarze nie są najwyższe, jednak problem może stanowić linienie. Poza sezonem czworonóg może zostawiać niewiele włosów, które jednak będą dość dobrze widoczne na ciemnych ubraniach czy meblach ze względu na jasne umaszczenie, a przez to może się wydawać, że jest ich sporo. Aby się ich pozbywać, wystarczy wyczesać pupila raz na tydzień bądź dwa tygodnie.
Natomiast sezon linienia stanowi często prawdziwe wyzwanie dla właścicieli owczarków szkockich collie długowłosych. W tym czasie psiak może potrzebować nawet codziennego wyczesywania, aby nie gubić intensywnie sierści, gdziekolwiek się pojawi. Do tego celu warto również zaopatrzyć się w solidną, ale delikatną szczotkę bądź specjalne urządzenie do wyłapywania włosów.
Owczarki szkockie collie długowłose charakteryzują się załamanymi uszami. Z tego względu właściciel powinien regularnie sprawdzać ich czystość, ponieważ ich budowa sprzyja gromadzeniu się brudu czy wilgoci. Z kolei te czynniki mogą powodować różnego rodzaju choroby bądź zapalenia.
Jeśli chodzi o kąpiele, pupile nie wymagają ich zbyt często. Warto umyć psiaka mniej więcej dwa razy w roku oraz oczywiście wtedy, gdy się wybrudzi.
Zdrowie
Owczarki szkockie collie długowłose stanowią stosunkowo mało chorującą rasę. Natomiast kilka schorzeń dotyka tę rasę nieco częściej. Wśród nich należy wymienić dysplazję stawu biodrowego (popularną wśród dużych i średnich psów) czy nadwrażliwość na narkozę. Inna charakterystyczne choroby to anoftalmia/mikroftalmia, które powodują kolejno niewykształcenie oczu bądź ich zbyt mały rozmiar. Należy również pamiętać o anomalii oka collie. W trakcie jej postępowania psiak ma coraz bardziej zawężone pole widzenia, aż ostatecznie może przestać cokolwiek widzieć.
Hodowla
Hodowanie większej liczby psów tej rasy stanowi niezwykle wymagające zadanie. Osoby decydujące się na ten krok mają bowiem obowiązek zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju szczeniąt. Psiaki potrzebują nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ogromu ruchu, socjalizacji, nauki pozostawania w samotności czy wyczerpujących zabaw. Również dbałość o ich zdrowie to niezwykle ważny aspekt. W jego skład wchodzi wykonanie badań genetycznych pod kątem różnorodnych mutacji w genomie, w tym tych odpowiedzialnych za nadwrażliwość na narkozę czy dysplazję stawów łokciowych i biodrowych.
Dobre hodowle nie rozmnażają psów, które są słabsze, chorowite, stare, nieustabilizowane psychicznie bądź nie skończyły 15. miesiąca życia. Co więcej, owczarki z miejsca należącego do ZKwP muszą posiadać rodowód zatwierdzony przez FCI – ta kwestia dotyczy zarówno obojga rodziców, jak i szczeniąt.
Cena
Osobniki tej rasy pochodzące z hodowli zarejestrowanej w ZKwP zazwyczaj kosztują około 3000 zł, jednak zdarzają się również droższe psy. Co ważne, warto sprawdzać certyfikaty wybranego hodowcy, aby mieć pewność, że sprzedającą szczenięta przeprowadza niezbędne badania, w tym genetyczne, dba o socjalizację zwierząt oraz utrzymuje właściwe warunki do życia.
Ciekawostki
- W USA poza wymienionymi maściami uznawane są również owczarki szkockie collie długowłose o jednolicie białym kolorze, będące krzyżówkami dwóch osobników o marmurkowym umaszczeniu. Podobnie wygląda sprawa w przypadku śniadych merle, które powstają z połączenia się psów o marmurkowym kolorze ze śniadymi przedstawicielami tej rasy.
- Co więcej, amerykańskie osobniki mają również większe i dłuższe ciała w stosunku do europejskich psów.
- Do Polski po raz pierwszy sprowadzono te owczarki dopiero w 1924 r.
- Ze względu na zrównoważony charakter psy tej rasy są doskonałym wyborem w kwestii dogoterapii.
Historia rasy
Owczarek szkocki collie długowłosy, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze Szkocji. Historycy zauważyli, że psy odznaczające się cechami współczesnych osobników pojawiały się tam w XVI w. Wystawowy debiut przedstawiciela tej rasy datowany jest na 1860 r., kiedy to miała miejsce oficjalna wystawa psów rasowych w angielskim Birmingham. W tamtym czasie owczarki charakteryzowały się czarną bądź czarno-białą sierścią. Śniade osobniki pojawiły się 11 lat później, a marmurkowe – 13 lat po prezentacji pierwszego psa.