animalsy-logo-test

Najlepsze rasy psów dla dziecka

30 lipca, 2023

Decyzja o adopcji zwierzęcia jest jednym z ważniejszych momentów w życiu całej rodziny. Wprowadzenie się nowego domownika zmieni sposób organizacji czasu oraz podziału obowiązków. Jednym z ważniejszych aspektów, który należy uwzględnić, jest rasa zwierzęcia. Jak wybrać psa rodzinnego? Jakie rasy wybrać do domu z dziećmi? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!

Czym kierować się podczas wyboru psa?

Podczas wyboru psa do domu należy uwzględnić szereg różnorodnych aspektów. Jedną z ważniejszych kwestii pozostaje wiek zwierzęcia. Warto pamiętać o tym, iż adoptowany szczeniak nie powinien mieć mniej niż 8 tygodni. Zbyt szybkie oddzielenie psa od matki może doprowadzić do występowania poważnych problemów behawioralnych. Kluczowe znaczenie ma także rasa psa.

W pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. Weź pod uwagę tryb życia, jaki prowadzisz. Jeśli jesteś miłośnikiem sportu i aktywnego spędzania czasu, możesz zdecydować się na rasę o większym zapotrzebowaniu na ruch. W przeciwnym razie skieruj się w stronę spokojniejszych osobników.

Ważna jest również wielkość psa. Masz małe mieszkanie? Lepiej zrezygnuj z adopcji dużego zwierzęcia. Pełną dowolność posiadają natomiast właściciele domków z ogrodem. Jeśli szukasz psa rodzinnego, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się małe psy dla dziecka, takie jak cairn terrier, chin japoński lub buldog francuski.

Jakie są najlepsze rasy psów dla dzieci?

Wybierając psa do domu, należy decydować się na spokojne i zrównoważone rasy, które dobrze reagują na kontakt z wymagającymi dziećmi. Powinny odznaczać się jednocześnie niską reaktywnością oraz dużą tolerancją na dotyk. Cavalier king charles spaniel to najlepsza rasa psa dla dziecka. Jest łagodny, wesoły i chętnie bawi się z najmłodszymi członkami rodziny. Jest łatwy w wychowaniu, jednak wymaga sporo codziennego ruchu. Małe pieski (rasy dla dzieci) będą towarzyszyć maluchom na kolejnych etapach rozwoju.

Także owczarek szkocki długowłosy collie to najlepsza rasa psów do domu rodzinnego. Najczęściej kojarzy nam się z bohaterem książki i filmu „Lassie, wróć”. W prawdziwym życiu również wykazują dużą delikatność i cierpliwość w kontaktach z dziećmi. Chętnie angażują się we wspólne aktywności oraz chronią najmłodszych przed niebezpieczeństwami. Miłośnicy dużych ras mogą zdecydować się natomiast na adopcję berneńskiego psa pasterskiego, który mimo znacznych rozmiarów świetnie odnajduje się w świecie dziecięcych zabaw.

Jakie rasy psów wybrać dla dzieci z autyzmem?

Zastanawiasz się, jaki piesek dla dzieci autystycznych będzie najlepszy? Decydując się na adopcję w takiej sytuacji, powinieneś zadbać o odpowiednie szkolenie czworonoga. Niekiedy bowiem młodsi członkowie rodziny reagują negatywnie na obecność zwierzęcia. Wybieraj rasy słynące z łagodności i cierpliwości. Jedną z najlepszych pozostaje golden retriever, który bez problemu przystosuje się do życia z dziećmi i innymi zwierzętami, także z kotami.

Labrador to najlepsza rasa psa dla dziecka autystycznego. Jest niezwykle prosty do ułożenia i szybko przystosowuje się do nowych warunków życiowych. Z tego powodu staje się świetnym towarzyszem podczas podróży i wspólnych wyjazdów. Odpowiednio wychowany, zwiększy poczucie bezpieczeństwa dziecka oraz zachęci je do nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Jakich psów nie wybierać do domu z dzieckiem?

W tym miejscu trzeba podkreślić, iż nie wszystkie rasy psów łatwo przystosują się do życia z dziećmi. Ich wychowanie może okazać się wyjątkowo czasochłonne i nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Rasy takie jak mastif, rottweiler czy czarny terier rosyjski są wyjątkowo terytorialne i mają skłonność do zachowań agresywnych. Z tego powodu nie powinny być wybierane do domów z małymi dziećmi, które często pozostają aktywne oraz notorycznie naruszają granice zwierzęcia. Unikaj przy tym ras, które są bardzo silne i nie przepadają za częstym dotykaniem. Należą do nich m.in. owczarki kaukaskie oraz wyglądające przyjaźnie psy chow-chow, które słyną z przywiązania do jednego właściciela.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!