animalsy-logo-test

Cukrzyca u psa: objawy i leczenie

24 lipca, 2023

Cukrzyca jest jedną z poważniejszych chorób przewlekłych, jaka może dotknąć Twojego psa. Dodatkowo wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Jej rozpoznanie wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii oraz pozostawania pod stałą kontrolą weterynarza. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie objawy daje cukrzyca u psa i na czym polega leczenie tej choroby.  

Cukrzyca u psa – objawy

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych, w której dochodzi do zaburzeń pracy trzustki. Pies nie jest w stanie samodzielnie produkować odpowiednich ilości insuliny. Podobnie jak u ludzi, nasi czworonożni przyjaciele mogą chorować na cukrzycę typu 1. i 2. Pierwsza z nich najczęściej ma związek z uszkodzeniami narządu. Typ 2. natomiast polega na ograniczonej reakcji komórek na insulinę.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy u psa? Wśród początkowych symptomów można wymienić nadmierne pragnienie oraz wzmożone oddawanie moczu. Dodatkowo właściciel może zauważać zmiany w zachowaniu. Pies jest apatyczny i ospały oraz mniej czasu spędza na ulubionych aktywnościach. Jakie jeszcze sygnały daje cukrzyca u psaObjawy mogą dotyczyć także wyglądu zewnętrznego. Zwierzę chudnie pomimo wzmożonego apetytu, a jego sierść jest matowa i sucha. Wraz z rozwojem choroby może dojść ponadto do infekcji dróg moczowych oraz wystąpienia zaburzeń neurologicznych.

Jakie są przyczyny cukrzycy u psa?

Najczęściej u psów diagnozowana jest cukrzyca typu 1., czyli insulinozależna, w której dochodzi do zaburzeń funkcjonowania trzustki. Dotyczy ona ponad 90% wszystkich zachorowań. Do uszkodzenia narządu może dojść m.in. w wyniku częstych infekcji i nawracającego zapalenia trzustki. Jednocześnie najczęściej chorują starsze psy pomiędzy 7. a 11. rokiem życia. Objawy cukrzycy u starego psa wiążą się z koniecznością wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wśród potencjalnych przyczyn choroby można wymienić długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych. Cukrzyca rozwija się też w wyniku innych chorób autoimmunologicznych i wirusowych. Ważnym czynnikiem ryzyka jest przy tym otyłość. To właśnie nadmierna masa ciała może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka, zdrowe odżywianie i zapewnienie odpowiedniej dawki codziennego ruchu.

Jakie psy najczęściej chorują na cukrzycę?

Szacuje się, iż cukrzyca może dotyczyć 1-2% psów. Na zachorowanie najbardziej narażone są jamniki, sznaucery miniaturowe oraz samojedy. Problem ten może dotyczyć także pudli i terierów. Badania potwierdzają ponadto, iż psy rasy mieszanej są mniej narażone na wystąpienie cukrzycy niż osobniki rasowe. Co więcej, predyspozycje do choroby mogą być uwarunkowane genetycznie. Cukrzycę częściej diagnozuje się u samic, co może mieć związek z wahaniami hormonalnymi u niewysterylizowanych psów oraz przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.

Cukrzyca u psa: objawy i leczenie

Zaobserwowałeś któryś ze wspomnianych objawów u swojego psa domowego? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zbyt późne wdrożenie leczenia może doprowadzić do wystąpienia poważnych dla zdrowia powikłań. Znaczne osłabienie organizmu oraz wymioty mogą świadczyć o zaawansowanej postaci choroby, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia pupila. Podobnie jak u ludzi, jest to nieuleczalna choroba przewlekła, która wymaga stałego przyjmowania leków w postaci zastrzyków podskórnych, pozwalających na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. W przypadku suk konieczna jest także sterylizacja. W przeciwnym razie unormowanie cukru może okazać się niemożliwe.

Bardzo często leczenie obejmuje również zmianę stylu życia zwierzęcia. Konieczne jest przestrzeganie diety o stałej wartości energetycznej oraz karmienie psa o stałych porach. Ponadto niezbędne pozostaje zmniejszenie masy ciała osobników z nadwagą oraz zapewnienie stałej dawki ruchu. Jednym z najważniejszych aspektów jest wprowadzenie stałej rutyny i przestrzeganie ustalonego rytmu dnia. Pacjenci pozostają przy tym pod kontrolą lekarza. Konieczne są bowiem regularne wizyty u weterynarza, który sprawdzi postępy leczenia i rozwój choroby.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!