animalsy-logo-test

Jakiego zapachu nie lubią psy i dlaczego?

30 sierpnia, 2023

Zapachy otaczają nas gdziekolwiek się znajdujemy. Zapachy obecne w domu są odmienne od tych, z którymi spotykamy się w pracy, na mieście, w komunikacji miejskiej lub na koncercie. Dla psów wyczuwalność zapachów jest zdecydowanie silniejsza niż w przypadku człowieka. Ich wrażliwy zmysł węchu może być w sposób szczególny narażony na drażniącą woń. 

Jakich zapachów nie lubią psy?

Psy mają wyjątkowo wyczulony węch, który przyswaja zapachy za pomocą trufli zlokalizowanej na nosie. U psów odczuwanie zapachów jest znacznie silniejsze niż u ludzi, dlatego każdy spacer z psem musi być związany z dokładnym obwąchaniem okolicy. Dla psów zapach domu oraz bezpośredniego otoczenia są znane i lubiane (w większości) niezależnie od tego, czy posiadasz psa małej rasy typu maltańczyk czy też dużego psa, takiego jak bernardynWe wszystkich przypadkach psie nosy są wyjątkowo czułe na zapachy. Pies z łatwością wyczuje zapach, który nie jest dla niego przyjemny. Psy nie lubią zapachu octu, alkoholu, mocnych perfum, parafiny oraz ostrych przypraw. 

Jakiego zapachu najbardziej nie lubią psy?

Aktywne rasy psów, takie jak owczarek szkocki colie, podczas spacerów eksplorują okolicę nie tylko wzrokowo, ale i węchowo, dlatego z łatwością stwierdzają, które zapachy są bardziej lub mniej przyjazne. Najbardziej nielubianym zapachem wśród psów wszystkich ras jest ocet. Ten silnie pachnący płyn podrażnia śluzówkę psów i może wywołać prychanie. Niezadowolony pies będzie unikał zapachu octu, dlatego jeśli używasz jego mieszanki z wodą do prac domowych, nie zdziw się, że pies układa się wtedy w najbardziej oddalonym pomieszczeniu. Psy nie lubią zapachu ostrych przypraw, takich jak pieprz lub chilli. Takie sypkie i ostre substancje nie powinny być dostępne dla psów. 

W jakich sytuacjach przydaje się psia niechęć do niektórych zapachów?

Niechęć do niektórych zapachów może przydać się podczas szkolenia psów, zarówno w chwili gdy szczenię uczy się załatwiać na matę absorbującą wilgoć oraz wtedy, gdy chcesz nauczyć psa właściwych zachowań. Bystre rasy, takie jak bearded colie, łatwo się uczą i zastosowanie sztuczki zapachowej z pewnością przyniesie spodziewane rezultaty. Psy nie lubią octu tak bardzo, że w miejscu, w którym załatwiają się na podłogę, zamiast na matę absorbującą, warto popsikać roztworem octu z wodą. Pies zniechęcony tym zapachem nie będzie podchodził do miejsca, w którym zdarzyło mu się załatwić. Octem warto zaznaczyć również meble, które szczenię chce obgryzać w okresie ząbkowania. W ten sposób skutecznie zniechęci się do kontaktu z takimi meblami i sprzętami domowymi. Wśród właścicieli ogrodów znany jest sposób posypywania pieprzem w miejscach, w których pies upodobał sobie niszczyć rośliny. 

Kiedy warto unikać nieprzyjemnych dla psa zapachów?

W sytuacji, gdy pies reaguje niepokojem, apatią lub agresją warto unikać czynników drażniących. Unikaj kontaktu psa z nieprzyjemnymi zapachami, zwłaszcza jeśli zwierzę jest chore, zmienia otoczenie lub jest czasowo pod opieką zastępczą. Niepotrzebnie wzmagać w zwierzęciu stres i negatywne emocje. Psy mogą różnie na nie reagować. Nie warto karać psów z pomocą nieprzyjemnych zapachów. Trening owszem może być skuteczny, ale należy mieć na względzie rozwagę oraz dobro zwierzęcia. Nie pozwól, by przykre dla psa zapachy kojarzyły mu się z przymusem i stresem. Unikaj przykrych da psa zapachów również wtedy, gdy nie czuje się on komfortowo. Podczas choroby lub rekonwalescencji po zabiegu, gdy zwierzę jest osłabione, wyjątkowo przykrym doświadczeniem będzie dla niego nieprzyjemny zapach. Dla przeciwwagi warto wiedzieć, że są zapachy, które psy lubią w sposób szczególny. Zauważ, że psom ślinka cieknie, gdy wąchają mięso. Niezależnie od rodzaju mięsa psy uwielbiają jego zapach. Pamiętaj, by podawać psom zbilansowane posiłki, odpowiednie dla jego wagi, stopnia aktywności oraz indywidualnych preferencji. 

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!