animalsy-logo-test

Rodzaje owczarków – żywienie, opieka, choroby

18 września, 2023

Posiadanie psa jest marzeniem wielu osób. Regularny kontakt ze zwierzęciem pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Ułatwia odpoczynek oraz sprzyja relaksowi. Dodatkowo obowiązek chodzenia na spacer gwarantuje codzienną dawkę ruchu, ułatwiając utrzymanie sprawności fizycznej. Przed adopcją warto jednak dobrze przemyśleć wybór rasy, która najlepiej dopasuje się do naszego stylu życia. W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym różnią się poszczególne rodzaje owczarków.

Poznaj wszystkie rodzaje owczarków!

Owczarki należą do ras ochronnych. Ich nazwa wywodzi się z roli, jaką pełniły w dawnych czasach. Najczęściej asystowały pasterzom i ułatwiały zapanowanie nad stadem kóz i owiec. Współcześnie często pomagają w akcjach ratunkowych, pracują w policji oraz biorą udział w zawodach sportowych. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje owczarków różnią się między sobą.

Oprócz najpopularniejszych owczarków niemieckich ciekawą rasą pozostaje owczarek podhalański. Uchodzi za relatywnie upartą rasę. Jednocześnie jest bystrym obserwatorem, który szybko uczy się poszczególnych komend. Wyróżnia się silnym zmysłem obronnym i nie przepada za towarzystwem obcych osób. Ma przy tym skłonność do zapadania na choroby uszu i stawów. Istotną rasą pozostaje także owczarek szkocki, kojarzony najczęściej z filmowym psem Lassie. Należy do opiekuńczych psów pasterskich zagarniających. Uchodzi za wyjątkowo rodzinnego psa, dzięki czemu sprawdzi się w domach z małymi dziećmi.

Rodzaje owczarków niemieckich

Myślisz o adopcji owczarka niemieckiego? Rasa ta odznacza się ponadprzeciętną inteligencją oraz umiejętnością szybkiego zapamiętywania. Dodatkowo jest lojalny i wiernie towarzyszy swoim opiekunom. Często wykorzystywany jest w roli psa policyjnego i wojskowego. Podobnie jak inne psy pasterskie, dawniej towarzyszył pasterzom i pilnował stada. Jedną z zalet owczarka jest relatywnie łatwa pielęgnacja. Psa wystarczy regularnie wyczesywać i kąpać w zależności od potrzeb. Warto zadbać również o higienę uszu oraz obcinać pazury, jeśli nasz pupil nie ściera ich samodzielnie.

Każdy opiekun powinien pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie. Owczarki niemieckie mają tendencję do przejadania się. Z tego powodu dbaj o kontrolę porcji, która nie dopuści do rozwinięcia się nadwagi. Jeśli nie jesteś pewien, ile powinien jeść Twój pies, skonsultuj się z weterynarzem. Rasa ta jest podatna na zapalenia spojówek oraz problemy żołądkowe. Niekiedy mogą chorować także na młodzieńcze zapalenie kości.

Rodzaje owczarków belgijskich

Czym charakteryzuje się owczarek belgijski? Rodzaje pasterskie odznaczają się wiernością i lojalnością względem opiekuna. Jest to rasa, która zawsze będzie stawać w obronie swojej rodziny. Uchodzi jednak za wymagającego psa, który lepiej sprawdzi się u doświadczonych właścicieli. Potrzebuje energicznych i częstych spacerów. Jego pielęgnacja polega najczęściej na regularnym wyczesywaniu, przynajmniej raz na dwa dni.

Na jakie choroby najczęściej zapadają owczarki belgijskie? Zasadniczo rasa ta uchodzi za zdrową i odporną na choroby. Niektóre osobniki mają jednak predyspozycje do dysplazji stawów oraz niedoczynność tarczycy. Jednocześnie są wrażliwe na niektóre leki podawane podczas narkozy. Właściciele owczarka belgijskiego powinni zadbać przy tym o odpowiednie żywienie bogate w białka i tłuszcze. Najlepiej w codziennym jadłospisie sprawdzają się wysokomięsne karmy.

Jak wybrać najlepszą rasę psa dla siebie?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru powinna pozostawać charakterystyka rasy. To właśnie ona podpowie nam, czy pies będzie pasować do naszego stylu życia. Warto pamiętać, że niektóre z nich są wyjątkowo trudne do szkolenia oraz wymagają długich spacerów. Rasa powinna być dostosowana także do warunków mieszkaniowych. Niektóre psy mogą wymagać większej przestrzeni życiowej i dostępu do ogrodu. Cechy charakteru są szczególnie ważne w przypadku posiadania dzieci. Niektóre rasy lepiej znoszą towarzystwo młodszych członków rodziny, stając się kompanami codziennych zabaw.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
Tumblr
Email

Śledź nas!